Разлика помеѓу преработките на „Ладога (езеро)“

Одземен 11 бајт ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
с (r2.6.4) (Бот Додава: en:Lake Ladoga)
[[Image:Lake Ladoga 123view from Oreshek Fortess.jpg|thumb|alt=Езерото Ладога.|Езерото Ладога.]]
 
'''Ладога''' ({{lang-ru|Ла́дожское о́зеро}} или {{lang-ru|Ла́дога}}; {{lang-fi|Laatokka}} [порано на фински ''Nevajärvi'']; {{lang-krl|Luadogu}}) е најголемото езеро во [[Европа]], што се наоѓа во депресија создадена со глацијална ерозија. Водата на ова езеро е најдлабока во близина на високите карпести гребени на северниот брег. На јужната страна езерото е многу плитко, а брегот е понизок. Почнува да замрзнува во декември, а целото езеро замрзнува од јануари до мај. Во Ладога неколку реки и водата од две помали соседни езера. Реката Нева истекува од југозападниот агол на езерото, а потоа тече кон запад, кон 40 км оддалечениот [[Санкт Петербург]].<ref>Sorokin, Aleksander I. et al. (1996). [http://www.springerlink.com/content/h2q32590g1218861/fulltext.pdf New morphometrical data of Lake Ladoga]. ''[[Hydrobiologia]]'' 322.1-3, 65-67.</ref>