Разлика помеѓу преработките на „Радијална брзина“

Одземени 16 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: [[Податотека:Planet reflex 200.gif|мини|Егзопланета како кружи околу ѕвезда, менувајќи ѝ ја мес...)
 
с
[[Податотека:Planet reflex 200.gif|мини|Егзопланета како кружи околу ѕвезда, менувајќи ѝ ја местоположбата и брзината како што орбитираат околу заедничкиотзаедничкото центар на масататежиште (којкое тука е упатна точка)]]
 
'''Радијалната брзина''' е [[брзина]]та на објект што се приближува кон или оддалечува од набљудувачот по права линија. Во астрономијата, радијалната брзина најчесто се однесува на '''спектроскопска радијална брзина'''. Ова е радијалниот дел на брзината на изворот при зрачење и набљудувачот при набљудување, што се утврдува со [[спектроскопија]]та. '''Астрометричката радијална брзина''' е радијалната брзина што се утврдува со астрометрички испитувања (на пример. постепена промена во годишната паралакса)<ref>[http://arxiv.org/abs/astro-ph/9907145 Астрометрички радијални брзини. I. Неспектроскопски методи на мерење на радијалната брзина на ѕвездите] {{en}}</ref>.