Разлика помеѓу преработките на „Концентрационен логор“

с
с (Бот Менува: uk:Концентраційний табір; козметички промени)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Auschwitz gate (tbertor1)Arbeit_macht_frei_sign,_main_gate_of_the_Auschwitz_I_concentration_camp,_Poland_-_20051127.jpg|thumb|[[Аушвиц]]]]
Првите знаци на масовно присилно преселување на народи е забележано од [[Асирци]]те. Тие го користеле овој метод за контролирање на своите територии. Стотици години подоцна се појавиле знаци за големи групи на народи, коишто биле собирани во големи затворенички логори. Историски [[нацизам|нацистичките]] концентрациони логори биле најсурови од сите.