Разлика помеѓу преработките на „Сали Мугабе“

Одземени 32 бајти ,  пред 9 години
слика
с (Бот: козметички промени)
(слика)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:SallyMugabeSally Hayfron.JPGjpg|десно|250п|thumb|ПоштенскиСали маркиМугабе сово ликотСАД, на Сали Мугабе.1983]]
'''Сали Франческа Хајфрон Мугабе''' (на [[Англиски јазик|анг]]. '''Sally Francesca (Hayfron) Mugabe'''), исто така позната и како '''Сали Мугабе''', е првата сопруга на [[Роберт Мугабе]] (претседателот на [[Зимбабве]]) и е прва дама на Зимбабве од [[1980]], па сè до својата смрт во [[1992]] година. Во Зимбабве таа е позната како „Амаи“ (мајка).
 
1.270

уредувања