Разлика помеѓу преработките на „Список на државни водачи во 1943 година“

нема опис на уредувањето
с (Бот: козметички промени)
 
== Европа ==
* [[Бугарија]] :
** цар: [[Борис ІІІIII]] (1918до 28 1943август)
** цар: [[Симеон II]] (1943од 28 1946август)
* [[Кралство Италија]] (до 1943) - [[Виктор Емануел III]]
* [[Италијанска Социјална Република]] (од 23 септември 1943) - [[Бенито Мусолини]]
* [[Нацистичка Германија]] - [[Адолф Хитлер]]
* [[Норвешка]] - [[Видкун Квислинг]] (1941-45)
* [[Португалија]] - [[Антониу ди Салазар]] (1932-68)
* [[Холандија]] - [[Антон Мусерт]] (1942-45)
* [[Србија]] - [[Милан Недиќ]] (1941-44)
* [[Словачка]] - [[Јозеф Тисо]] (1939-45)
* [[СССР]] - [[Јосиф Сталин]]
* [[Франција]] - [[Филип Петен]] (1940-44)
* [[Шпанија]] - [[Франсиско Франко]] (1936-75)
 
== Азија ==
* [[Мјанмар|Држава Бирма]] - [[Ба Мо]] (1 август 1943-1945)
* [[Јапан]] - [[Хирохито]]
* [[Кина]] - [[Ванг Џингвеи]] (1940-44)
* [[Манџурија]] - [[Пу И]] (1934-45)
* [[Филипини]]:
*: [[Хорхе Варгас]] (23 јануари 1943 - 14 октомври 1945)
*: [[Хосе Лаурел]] (14 октомври 1943 - 17 август 1945)
 
== Африка ==
 
== Јужна Америка ==
* [[Бразил]] - [[Жетулио Варгас]]
 
== Северна Америка ==
* [[САД]] - [[Франклин Рузвелт]]
 
== Австралија и Океанија ==
1.270

уредувања