Ваљадолид (покраина): Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
{{Покраина во Шпанија
{{Infobox Province Spain
| name = Ваљадолид
| native_name = ''Valladolid''
| longd = 4|longm = 40|longEW = W
| coordinates_type = region:ES_type:adm2nd_source:GNS-enwiki
 
| autonomous_community = [[Кастилја и Леон]]
| capital = [[Ваљадолид]]
| area_total_km2 = 8110
| area_rank = 28<sup>ма</sup>
| area_percent = 1.,61
| elevation_m =
| language = [[Шпански јазик|шпански]]
| website = [http://www.diputaciondevalladolid.es diputaciondevalladolid.es]
}}
'''Ваљадолид''' ([[шпан.]] ''Valladolid'') is aе [[Покраини во Шпанија|покраина]] ofво средно-северозападниот дел на [[Шпанија]], во централниот дел на [[Автономни заедници во Шпанија|автономната заедница]] [[Кастилја и Леон]]. Се граничи со покраините [[Замора (покраина)|Замора]], [[Леон (покраина)|Леон]], [[Паленсија (покраина)|Паленсија]], [[Бургос (покраина)|Бургос]], [[Сеговија (покраина)|Сеговија]], [[Авила (покраина)|Авила]] и [[Саламанка (покраина)|Саламанка]].
 
Покраината брои 720.157 жители (2005), од кои речиси две третини живеат во главниот град [[Ваљадолид]], кој воедно е и главен град на автономната заедница. Во состав на покраината влегуваат 225 општини, од кои над една третина се села со помалку од 1000 жители.