Разлика помеѓу преработките на „Алкан“

Додадени 32 бајти ,  пред 10 години
с
Шаблон
с (Бот Додава: hy:Ալկաններ)
с (Шаблон)
* [[Вруцова синтеза|Вруцова (Wurtz) синтеза]] - реакција меѓу алкил и халоген (RX) и натриум,
* [[Грињаров реагенс|Грињаров (Grignard) реагенс]] - Грињаровите реагенси претставуваат алкил магнезиумови халогениди (RMgX). Тие лесно хидролизираат на алан и магнезиум хдроксид халогенид.
 
{{Јаглеводороди}}
 
{{Никулец од областа на хемијата}}