Разлика помеѓу преработките на „Јероним Бос“

Нема измена во големината ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с
}}
 
'''Хиеронимус Бос''' ([[хол.]] ''Jheronimus'' или ''Hieronymus Bosch'', {{IPA-nl|ɦijeːˈɾoːniməsɦijeːˈɾoːnimʏs ˈbɔs}}; родено име: '''Јерун Антонисон ван Акен''' (''Jeroen Anthoniszoon van Aken'', {{IPA-nl|jəˈrun ɑnˈtoːnɪsoːn vɑn ˈaːkə(n)|}}), (~ [[1450]] &ndash; [[9 август]] [[1516]]) е [[сликарство|сликар]] од [[Ранофламанско сликарство|ранофламанскиот период]]. Познат е по неговите дела со фантастични фигури и ситуации, со кои илустрирал верски идеи и учења.<ref>Catherine B. Scallen, ''The Art of the Northern Renaissance'' (Chantilly: The Teaching Company, 2007), Предавање 26</ref>
 
==Живот==
3

уредувања