Хера: Разлика помеѓу преработките

Додадени 562 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: hy:Հերա)
Нема опис на уредувањето
{{Infobox Greek deity
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
| Image = Hera Campana Louvre Ma2283.jpg
| Caption =
| Name = Хера
| God_of = Врховна божица<br/> Божица на бракот
| Abode = [[Олимп]]
| Symbol = [[Калинка]], [[Паун]], [[Дијадема]]
| Consort = [[Зевс]]
| Parents = [[Крон]] и [[Реа (митологија)|Реа ]]
| Siblings = [[Посејдон]], [[Хад]], [[деметра]], [[Хестија]], [[Зевс]]
| Children= [[Арес]], [[Енио]], [[Хеба]], [[Илитија]], [[Хефест]]
| Mount =
| Roman_equivalent = [[Juno (mythology)|Juno]]
}}
'''Хера''' ([[Старогрчки јазик|старогрчки]]: '''Ἥρα''') била божица на бракот, на [[небо]]то во старогрчката митологија. Исто така таа била и жена на врховниот грчки Бог [[Зевс]] и мајка на [[Арес]], [[Хеба]] и [[Хефест]].
 
{{Мит-никулец}}
 
 
{{Грчка митологија}}