Разлика помеѓу преработките на „Димитар Димитров“

нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Infobox Officeholder
'''Димитар Димитров''' (роден во с. [[Цакони]], [[Воден]]ско, [[Егејска Македонија]] на [[30 мај]] [[1936]] година) е [[македонски]] [[поет]], [[есеист]], [[критичар]], преведувач од турски, писател за деца, политичар и дипломат.
|name = Димитар Димитров
|honorific-suffix =
|image =
|imagesize = 200px
|office = [[Министерство за образование и наука на Република Македонија|Министер за образование и наука]]
|president = [[Никола Кљусев]]
|term_start = [[јули]] [[2009]]
|term_end = во служба
|predecessor = нема
|successor =
|birth_date = {{роден на|30|мај|1936}}
|birth_place = [[Цакони]], [[Егејска Македонија]], [[Република Грција]]
|death_date =
|death_place =
|nationality = [[Македонци|Македонец]]
|party = независен
|alma_mater = Филозофски факултет
|profession =
|religion =
|spouse =
|website =
}}
 
'''Димитар Димитров''' (роден во с. [[Цакони]], [[Воден]]ско, [[Егејска Македонија]] на [[{{роден на|30 |мај]] [[|1936]]}} година) е [[македонски]] [[поет]], [[есеист]], [[критичар]], преведувач од турски, писател за деца, политичар и дипломат.
 
== Биографија ==