Антанта: Разлика помеѓу преработките

Одземени 90 бајти ,  пред 12 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Додава: be:Антанта)
Нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
[[Податотека:Europe 1914.png|right|thumb|325px|Европските воени сојузи во 1914. Земјите од [[Централниот сојуз]] (бордо боја),земјите на Антантата и сојузничките сили (сива боја) и [[неутралност|неутралните]] земји (жолта боја).]]
'''Антантата''' била [[воен сојуз]] кој бил создаден помеѓу [[Русија]] , [[Франција]] и [[Обединето Кралство|Обединетото Кралство]] со цел зачувување на светските граници и спротивставување на [[имеријализам|империјалистичките]] цели на земјите од [[Централен сојуз|Централниот сојуз]].
 
Русија била членка на [[Лига на трите императори|Лигата на трите императори]]. Меѓутоа по распаѓањето на ваквата лига и судирот помеѓу Русија и [[Австро-Унгарија]] за превласт на [[Балкански ПолуострововПолуостров]], германскиот канцелар [[Ото фон Бизмарк]] во [[1887]] година се обидел да го осигура пријателството со Русија. Но, по неговото разрешување во [[1890]] година, германскиот крал [[Вилхелм II]] не успеал да ги задржи односите со Русија, па Русија склучила сојузништво со Франција во [[1894]] година.
 
== [[Обединето Кралство]] ==
 
Во последната декада на [[19 век]] [[Британија]] била во изолација. Во почетокот на XX20 век како најголеми противници на Обединетото Кралство биле Русија и Франција. Но во тоа време империјалистички цели изјавиланајавила [[Германија]] што започнало да го принудува Обединетото Кралство да ја промени својата [[надворешна политика]] и да се приближи кон Франција и Русија.
 
Трите најголеми причини биле:
 
# Франција и Британија се согласиле за нивното заедничко влијание во северна Африка во [[1904]] година.
# По поразот на Русија во [[Руско-јапонска војна|Руско-јапонската војна]] во [[1905]] година како сојузник на Франција, Русија се зближила и со Обединетото Кралство.
# Големите империјалистиичкиимперијалистички стремежи на Германија за создавање на силна и моќна држава, со моќна морнарица што претставувало закана за Британија.
 
Во [[1907]] година е склучена спогодба помеѓу Обединетото Кралство и Русија со цел да се контролира состојбата во [[Персија]], [[Авганистан]] и [[Тибет]], бидејќи Германија веќе имала империјалистички стремежи на овој дел од светот.
 
== [[Француска трета република|Француската трета република]] ==
 
Втората француска империја стапила во [[војна]] со [[Прусија]] и нејзините сојузници,а новоформираната Француска република била срамно поразена во [[Француско-пруска војна|Француско-пруската војна]], а по војната со [[ПримирјетоПримирје во Франкфурт|примикрјетопримирјето во Франфурт]] [[Франција]] била должна да и ги отстапи на Германија индустриските предели [[ЕлзасАлзас]] и [[ЛоренЛорењ]] коишто биле додадени во новосоздадената германска држава. Кај [[Франција]] се јавило ривалство спрема [[ГермканијаГерманија]] и таа имала желба да ги врати своите територии назад.
 
== [[Руска империја|Руската империја]] ==
[[Податотека:Triple Entente.jpg|thumb|200px|Руски [[постер]] од [[1914]]. Горниот запис ''СОГЛАСIЕ'' значи согласност. Несигурната [[Британија]] (десно) и [[Маријана]] (лево) којашто е свртена кон мајка Русија којашто ги предводи во претстојната војна.]]
Кон крајот на XIX19 век во [[Европа]] [[Русија]] била најголема држава од шесте најмоќни, но и економски најзаостаната.
 
Русија имала големо ривалство со [[Австро-Унгарија]] со којашто поблагите односи од средината на 19 век повторно ги влошила поради нејзините аспирации за проширување на своето влијание на [[Балкански Полуостров|Балканскиот Полуостров]]. Тоа многу силно ја погодила Русија којашто се стремела да го зачува своето влијание на Балканскиот Полуостров. Така Русија во [[1894]] година склучила сојузништво со Франција, а во [[1907]] и со [[Обединето Кралство|Обединетото Кралство]] коишто исто така се залагале за спречување на влијанието на Германија и Австро-Унгарија.
 
Ривалството помеѓу Русија и Австро-Унгарија кулминирало во [[1908]] година кога Австро-Унгарија извршила [[анексија]] на [[Босна и ХергеговинаХерцеговина]]. Тогаш Русија дури започнала и финансиски и воено да ги помага [[Србија]] и [[Црна Гора]].
 
[[Категорија:Воени сојузи пред Првата светска војна]]
6.581

уредување