Разлика помеѓу преработките на „Саед Џалили“

Додадени 37 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с (Бот: козметички промени)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:saeed_jalili.jpg|thumb|десно|200п|Саед Џалили]]
'''Саед Џалили''' ([[фарси]] -سعید جلیلی) е роден во [[{{роден на|6|септември|1956]]}} во [[Мешхед]], [[Иран]]. Тој е ирански [[државник]] и [[секратар]] на [[Виш совет за национална безбедност на Иран|Вишиот совет за национална безбедност]] на [[Иран]] од [[20 октомври]] [[2007]]. пред тоа секретар беше [[Али Лариџани]].
 
Завршил на [[Техерански универзитет|Техеранскиот универзитет „Имам Садик“]] и е доктор по [[философија]] во областа [[Политологија]]. За време на [[Иранско-ирачка војна|Иранско-ирачката војна]] служел во '''Гардата на Исламската револуција'''. Бил и главен администратор во [[Висок раководител на Иран|високото раководство]], а и '''заменик министер за надворешни работи''' во одделот за [[Европа]] и [[Америка]].