Разлика помеѓу преработките на „Френсис Бејкон (сликар)“

нема опис на уредувањето
с (Бот Менува: en:Francis Bacon (artist))
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Френсис Бејкон''' ([[{{роден на|28 |октомври]] [[|1910]]}} - [[Лондон]],{{починал [[на|28 |април]]|1992}} [[1992]]{{починал во|Лондон|}}), најпознатиот англиски [[сликар]] на 20-от век. Во [[1976]] година, за една Бејконова слика на аукцијата во [[Њујорк]] се платени 140.000 американски долари. Во мај [[1990]] година, Бејконовиот триптих „Мај - јуни“ е продаден за рекордни 6.270.000 американски долари.
 
{{Никулец за биографија}}