Википедија:Автопатролирање: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 12 години
нема опис на уредувањето
с (јазична поправка)
Нема опис на уредувањето
[[Податотека:Wikipedia Autoreviewer.svg|десно|150п]]
 
'''Автопатролирањето''' е корисничко право кое е наменето за намалување на работата при [[Википедија:Патролирање|проверување на нови страници]] и создава страниците создадени од автопатрилерите да бидат автоматски обележани за [[Википедија:Патролирани страници|патролирани]]. Тоа значи дека на овој корисник може да му се верува при неговото иредувањеуредување т.е. не вметнува незначајни и неенциклопедиски работи.
 
Секој администратор се стекнува со ова право и администраторот може да му додели на кој било корисник право на автопатролирање. Сепак, корисникот кој сака да се стекне со ова право, мора да ги има научено сите принципи и напатствија на Википедија и да е докажан вреден и достоен корисник. Извадено од практиката, се проценува дека ако корисникот има над 75 создадени добри статии може да се смета за добар корисник.