Разлика помеѓу преработките на „Никола Парапунов“

нема опис на уредувањето
{{НГТ}}
 
'''Никола Парапунов''' ([[Разлог]], [[{{роден на|1 |јули]] [[|1909]]}} - [[Бараково]], Горноџумајско, [[{{починал на|9 |декември]] [[|1943]]}}), македонски комунист од [[Пиринска Македонија]].
 
Роден е во семејство на шивачки работник. Во [[1924]] година, по завршувањето на трети клас во месната седмолетка, продолжува да се школува во среднотехничкото училиште во [[Софија]], градежна насока. Потоа работи во родниот град и активно соработува со тогашната Внатрешна Македонска Револуционерна Организација.