Едвард Џенер: Разлика помеѓу преработките

Додадени 28 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Edward Jenner2.jpg|thumb|right|Едвард Џенер]]
'''Едвард Џенер''' ([[{{роден на|17 |мај]] [[|1749]]}} - [[{{починал на|26 |јануари]] [[|1823]]}}), англиски [[лекар]], пронаоѓач на [[вакцина]]та против [[големи сипаници]]. Дошол до сознание дека луѓето заразени со „кравјите сипаници“ не добиваат големи сипаници ниту за време на епидемијата и по две децении работење, во [[1796]] година ја пронашол вакцината која набрзо ширум светот е прифатена како заштита од смртоносните големи сипаници.
 
{{Никулец за биографија}}