Заедничка негација: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
(Нова страница: thumb|right|NOR (НИЛИ) логичка порта '''Логичко нили''' или '''заедничка негација''' е оператор ...)
 
Нема опис на уредувањето
 
=== Таблица на точност ===
[[Таблица на точност|Таблицата на точност]] на '''p НИЛИ q''' (се пшувапишува и како '''p ⊥ q''' или '''p ↓ q''') е следнава:
 
{| border="1" cellpadding="1" cellspacing="0" style="text-align:center;"