Разлика помеѓу преработките на „Акад“

Одземени 208 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
(малку за кралот саргон)
[[Податотека:Stele Naram Sim Louvre Sb4.jpg|right|220px]]
 
'''Акад''' ([[Сумерски јазик|Сумерски]]: ''Agade'') вилбил северните обласнтиобласти на Месопотамија кои биле населени од семитски премиња кои ја создале '' Акадската цивилизација''. Оваа цивилизација се развивала паралелно со СумеритеСумерската. Жителите на Акад зборувале јазик различен од Сумерите. Населението се занимавало со земјоделство. Најголемате моќ ја достигнале во времето на кралот СРГОНСаргон l| (околу 2369-2314 година пр.н.е.). Тој успеал да ги обедини северните области и потоа да гизавладееги завладее и јужните краеви, а себеси се нарекол ''„кралкрал на четирите страни на светот“светот''. Името ''Саргон'' значи ''кралот е праведен''.
Името на САРГОН значи- „кралот е праведен“.Тој својата моќ ја одржувал благодарение на неговите војници!Имал обичај секој ден да руча со неговите 54 000 војници!
 
[[Категорија:Акад| ]]