Разлика помеѓу преработките на „Америго Веспучи“

нема опис на уредувањето
{{Infobox Person
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
|image = Amerigo Vespucci01.jpg
[[Податотека: Vespucci-Amerigo Vespucci.jpg|thumb|200px|right|Америго Веспучи]]
| caption = Statue outside the [[Uffizi]], Florence.
[[Податотека:Amerigo Vespucci01.jpg|left|thumb|150px|Статуа на Америго Веспучи во Галеријата Уфици во [[Фиренца]]]]
| birth_date = {{birth date|1454|3|9}}
| birth_place = [[Florence]], [[Republic of Florence]], in present-day [[Italy]]
| death_date = {{death date and age|1512|2|22|1454|3|9}}
| death_place = [[Seville]], [[Crown of Castile]], in present-day [[Spain]]
| other_names = Américo Vespucio [''[[Spanish (language)|es]]'']<br /> Americus Vespucius [''[[Latin language|la]]'']<br />Alberigo Vespucci
| known_for = Demonstrating that the [[New World]] was not [[Asia]] but a previously-unknown fourth [[continent]].{{ref label|4th|a|a}}
| occupation = [[Merchant]], [[Explorer]], [[Cartographer]]
| nationality = Italian, [[Florentine]]
| signature = AmerigoVespucci Signature.png
}}
 
'''Америго Веспучи''' ({{роден во|Фиренца}}, {{роден на|9|март|1459}} - {{починал во|Севилја}}, {{починал на|22|февруари|1512}}), [[италија]]нски морепловец, кој пловејќи под шпанското знаме стигнал до бреговите на денешен [[Бразил]] и [[Хондурас]]. Тој бил уверен дека открил „Нов свет“, што се наоѓа меѓу [[Европа]] и [[Азија]]. Според неговото име, новиот континент го доби името [[Америка]].