Разлика помеѓу преработките на „Знаме на Бугарија“

нема опис на уредувањето
с (Бот Менува: yo:Àsìá ilẹ̀ Bùlgáríà)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Infobox flag
[[Податотека:Flag of Bulgaria.svg|thumb|250px|Националното знаме на Бугарија.]]
|Name = Бугарија
|Article =
|Image = Flag of Bulgaria.svg
|Use = 111100
|Symbol =
|Proportion = 3:5
|Adoption = 1991
Design = Три хоризонтални ленти во бела, зелена и црвена боја.
|Type=национално
}}
 
'''Знамето на [[Бугарија]]''' има правоаголна форма и се состои од три бои - бела, зелена и црвена. Тие се расположени хоризонтално одгоре надолу, при што полињата се еднакви по форма и големина.