Разлика помеѓу преработките на „Димитар Димитров“

нема опис на уредувањето
с (Бот менува: филозоф... -> философ...)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Димитар Димитров''' (роден во с. [[Цакони]], [[Воден]]ско, [[Егејска Македонија]] на [[30 мај]] [[1936]] година) е [[македонски]] [[поет]], [[есеист]], [[критичар]], преведувач од турски, [[научен работник]], писател за деца, политичар и дипломат.
 
== Биографија ==
Димитар Димитров е роден во с. [[Цакони]], [[Воден]]ско, [[Егејска Македонија]] на [[30 мај]] [[1936]] година. Завршилзавршил Филозофски факултет, група философија во [[Скопје]]. Доктор по философски науки. Професор на Филолошкиот факултет во Скопје. Амбасадор на Република Македонија во [[Русија|Руската федерација]]. Член на ДПМ од [[1970]] година. Автор е на книгите: Овчарче (раскази за деца, 1960), Збогум детство (раскази за деца, 1960), Кога сме деца (раскази за деца, 1962), Животот и уметноста (студија, 1967), Противставување (есеи, 1971), Македонски работи (есеи, 1991), Уметност и човекување (есеи, 1992), Меѓу тоталитаризам и демократија (есеи, 1994), Името и умот (есеи, 1999).
 
Во [[Влада на Македонија од 1991|првата експертска влада]] (1991-1992) Димитров е министер за образование. Во периодот 1998-1999 година повторно е избран за министер, овојпат за култура, во [[Влада на Македонија од 1998|владата на Љубчо Георгиевски]].
{{Никулец за биографија}}
 
== Творештво ==
 
Автор е на книгите: Овчарче (раскази за деца, 1960), Збогум детство (раскази за деца, 1960), Кога сме деца (раскази за деца, 1962), Животот и уметноста (студија, 1967), Противставување (есеи, 1971), Македонски работи (есеи, 1991), Уметност и човекување (есеи, 1992), Меѓу тоталитаризам и демократија (есеи, 1994), Името и умот (есеи, 1999).
 
 
{{македонија-биог-никулец}}
 
[[Категорија:Македонски писатели]]
6.004

уредувања