Разлика помеѓу преработките на „Глушец (појаснување)“

с
слика
с (линкови)
с (слика)
[[Слика:Apple Macintosh Plus mouse.jpg|right|300px]]
'''Глушецот''' е еден од најкорисните и најкористените периферни делови на [[компјутер|компјутерот]]. Спаѓа во т.н. влезни уреди. Постојат 3 типови на интерфејси за поврзување на глушецот со компјутерот, и тоа: сериски (за постари компјутери), PS/2 и USB интерфејс. Сензорот за детекција на движењето на глушецот (раката на корисникот) може да биде: обичен, со топче или [[оптички]].
[[Категорија:компјутер]]{{никулец}}