Бернард Монтгомери: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: мини|Бернард Монтгомери Бернард Ло Монгомери ([[англиски...)
 
Нема опис на уредувањето
[[Податотека:Bernard Law Montgomery.jpg|мини|Бернард Монтгомери]]
 
Бернард Ло Монгомери ([[англиски јазик|англиски]]:Bernard Law Montgomery) (17{{роден на|17|ноември |1887}} , {{роден во|Лондон}} -24{{починал на|24|март |1976}}, близу [[Алтон]], [[Хемпшир]]) бил британски генерал во [[Втора Светска војна|Втората Светска војна]].<ref>''Barnett, Corelli (1960). The Desert Generals. London: Cassell. ISBN 978-0304352807''</ref>
 
== Биографија ==
Монтгомери се школувал на Универзитетот Сендхрст, се истакнал во [[Првата Светска војна|Првата Светска војна]], па останал во војската, станувајќи познат како цврст и ефикасен водач. Во [[Втора Светска војна|Втората Светска војна]] командувал со британската војска во [[Северна Африка]] и ги приморил Германците да се повлечат од Египет по [[Битката кај Ел Аламејн]] (1942). Командувал со трупите на сојузничката инвазија на [[Сицилија]] и [[Италија]] (1943), а во [[Битката за Нормандија|Нормандија]] ги водел Британско-канадските армиски единици преку [[Северна Франција|северна Франција]] во [[Северна Германија|северна Германија]]. Кога бил унапреден во фелдмаршал, станал начелник на британскиот генерал-штаб (1946-1948), а подоцна заменик-командант на [[НАТО]] (1951-1958). Претпазлив, но директен стратег, „Монти“ често ги иритирал неговите пријатели сојузнички комадири, вклучувајќи го и [[Двајт Ајзенхауер]], нп неговото настојување за комплетна подготвеност ја обезбедила неговата популарност кај воените трупи.
{{наводи}}
 
 
[[Категорија:Британски војсководци во Втората Светска војна]]
[[Категорија:Родени во 1887]]
[[Категорија:Умрени во 1976]]
[[Категорија:Британски фелдмаршали]]