Разлика помеѓу преработките на „Тера-“

Додадени 50 бајти ,  пред 14 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
 
Била потврдена во [[1960]]. Потекнува од [[грчки јазик|грчкиот]] збор τέρας, што значи ''чудовиште''.
 
== SI префикси ==
 
{{SI префикс}}
{{никулец}}
[[Категорија:SI систем]]