Разлика помеѓу преработките на „Плунковни жлезди“

+ слика
с (robot Dodaje: simple:Salivary gland, zh:唾腺)
(+ слика)
[[Слика:Illu_quiz_hn_02.jpg|thumb|290px|right|Човечки плунковни жлезди: '''1.''' ''[[Паротидна жлезда]]'', '''2.''' ''[[Подвилична жлезда]]'', '''3.''' ''[[Подјазична жлезда]]''.]]
'''Плунковните жлезди''' ([[Латински јазик|латински]]: ''glandullaе salivales'') се [[Егзокрина жлезда|егзокрини жлезди]] кои лачат [[плунка]]. Ги има три пара, од кои најголеми се ''доушните'' (''glandullaе parotis''), помали се ''подјазичните'' (''glandullae sublingvalis''), додека најмали се ''подвиличните'' (''glandullae submandibularis''). Исто така, во [[слузокожа]]та од ѕидот на [[Усна празнина|усната празнина]] се наоѓаат голем број мали т.н. [[Букална жлезда|букални]] плунковни жлезди.