Разлика помеѓу преработките на „Ајдутство“

Додадени 53 бајти ,  пред 10 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=август 2010}}
'''Ајдутството''' претставува најстара и најдолготрајна форма на вооружен отпор а се појавило во [[16 век]]. Ајдути станувале најчесто смелите луѓе, а најмногу имало селани. Биле организирани во ајдутски дружини на чело со војвода, арамбаша кој самите го избирале.
 
941.847

уредувања