Знаме на Гренада: Разлика помеѓу преработките

Додадени 76 бајти ,  пред 12 години
с
Бот менува: cite web -> цитирана веб страница, Category -> Категорија, File -> Податотека
[проверена преработка][проверена преработка]
(Создадена страница со: thumb|десно|Знаме на Гренада [[File:Flag of Grenada 1967.svg|thumb|десно|Знаме на Гренада...)
 
с (Бот менува: cite web -> цитирана веб страница, Category -> Категорија, File -> Податотека)
[[FileПодатотека:Flag of Grenada.svg|thumb|десно|Знаме на Гренада]]
[[FileПодатотека:Flag of Grenada 1967.svg|thumb|десно|Знаме на Гренада 1967-1974]]
 
'''Знамето на [[Гренада]]''' е официјалното знаме во оваа карипска држава кое било усвоено на [[7 февруари]] [[1974]] година. Шесте златни ѕвезди на црвената подлога ги претставуваат шесте [[парохии на Гренада]], додека големата златна ѕвезда на црвен диск во средината на знамето го претставува главниот град. Дискот се наоѓа во квадрат кој е поделен на четири еднакви дела во златна и зелена боја. На левиот зелен триаголник се наоѓа приказ на индиски орев, главна земјоделска суровина на островот.<ref>{{citeцитирана webвеб страница|url=http://www.gov.gd/Flag.html|title=FLAG OF GRENADA, CARRIACOU AND PETITE MARTINIQUE|publisher=[[Government of Grenada]]|accessdate=2008-07-12}}</ref> Боите на знамето се пан-африкански, па така црвената означува храброст и виталност, жолтата претставува мудрост и зелената претставува вегетација и земјоделство.
 
== Наводи ==
*[http://www.thegrenadarevolutiononline.com/page14.html Знаме на Гренада]
 
[[CategoryКатегорија:Национални симболи на Гренада]]
 
 
941.847

уредувања