Разлика помеѓу преработките на „Васил Ивановски“

Додадени 523 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
с (Бот: козметички промени)
Заедно со семејството Ивановски емигрира во [[Бугарија]]. Прогимназијалното училиште го завршува во [[Пловдив]]. Се вклучува активно во дејностите на македонската емиграција во Бугарија. Како член на [[БКП]] учествува во [[Септемвриско востание|Септемвриското востание]].
 
Емигрира во [[СССР]] во [[1926]] година кадешто завршува студии на [[КУНМЗ]]Комунистичкиот универзитет за националните малцинства на Западот ([[1929]]).
 
Во Бугарија се враќа во [[1933]], кога станува член на [[ВМРО (об.)]]. Соработува со весниците ''[[Македонско знаме]]'', ''[[Македонска револуција]]'', ''[[Македонско единство]]'', во списанието ''[[Македонски вести]]''.
 
Во „Македонско знаме“ ја објавува брошурата ''[[Идеите и задачите на македонското движење во Бугарија]]'', како најава на студијата ''[[Зашто ние Македонците сме посебна нација]]'', потпишан како Бистришки.
 
Во 1944 година се вклучува во [[НОВ]] на Македонија. Учествува на Првото заседание на [[АСНОМ]]. Работи во весникот „Илинденски пат“, а при основањето на весникот „[[Нова Македонија]]“ е избран за негов прв главен уредник.
Учествува во [[НОВ]] на Македонија од 1944 година. Член на [[АСНОМ]].
 
Во 1944-1945 година се спротивставува на просрпската и антибугарска политика на [[Лазар Колишевски]] при создавањето на македонскиот литературен јазик и азбука.<ref>БКП„БКП, Коминтернът и Македонският въпрос (1917-1946). Документи, т. ІІ, издава Главно управление на архивите, София, 1999, с. 1245-1248</ref>. По изгласувањето на Резолуцијата на Информбирото е осуден на 7 годишен затвор.
 
На почетокот на ноември [[1945]] година се враќа во Бугариjа и работи во [[Пиринска Македонија]]. Во [[1949]] година е уапсен во процесот против [[Трајчо Костов]] и лежи во затвор до [[1955]] година. Умира во Софија во 1991 година.
Се враќа во Софија и си го премислува животот. Умира во Бугариjа.
 
== Белешки ==
5.933

уредувања