Разлика помеѓу преработките на „Јавар Вакак“

Додадени 609 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с (Бот: козметички промени)
{{Сапа Инки}}
 
'''Јахуар Хуакак''' ([[кечуански јазик|кечуански]]: ''Yawar Waqaq Inka'') бил седмиот [[Сапа Инка]] на [[Кралството Куско]] и втор владетел на [[династијата Ханан]] кој владеел од 1380 година.<ref>http://www.brooklynmuseum.org/opencollection/objects/2303</ref>. Името на неговата жена било [[Мама Чикја]] или Чу-Ја. Неговиот татко бил [[Инка Рока]], додека негов син бил [[Виракоча (Сапа Инка)|Виракоча]].
 
Неговото име се поврзува со приказна каде се вели дека тој бил киднапиран од страна на Ајармака. Таму бил задржан некое време, но побегнал со помош на локален жител.
За време на неговото владеење, Инките ги вршеле последните напори против [[Чанкаси]]те. Тој направил малку згради во Куско, дури не направил ни своја палата.
 
За време на неговото владеење, Инките ги вршеле последните напори против [[Чанкаси]]те. Тој направил малку згради во Куско, дури не направил ни своја палата. Според една хроника, Јахуар Хуакак го напуштил Куско за време на нападот на Чанкасите, но неговиот син Виракоча го спасил градот и го одбранил.
 
== Наводи ==