Разлика помеѓу преработките на „Биопсија“

Додадени 337 бајти ,  пред 14 години
с
нема опис на уредувањето
(Нова страница: '''Биопсијата''' е медицинска постапка каде што се зема примерок или клетки од телото ...)
 
с
 
Кога клетките или ткивото ќе бидат земени, примероците се испраќаат во [[лабораторија]] каде ќе бидат испитувани.
 
== Извор ==
 
*http://www.rwh.org.au/wellwomens/factSheets/BreastCare/biopsies_Macedonian.pdf Департмент на човекови сервиси, Памфлет - ''Тест со биопсија во клиника за дојки'', Викторија, Австралија, ноември 2003.
 
{{био-никулец}}