Разлика помеѓу преработките на „Орце Николов“

Додадени 169 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
'''Орце Николов''' ([[Скопје]], {{роден|7|јануари|1916}} - {{починал|4|јануари|1942}}) (Јордан Николов), [[народен херој на Македонија]], еден од организаторите и раководителите на работничкото движење во Македонија и член на Покраинскиот комитет на [[КПЈ]] за Македонија.<ref>Народни хероји Југославије, ''Младост'', Београд, 1975.</ref>
 
Роден е во [[Скопје]], во работничко семејство.<ref>[http://www.makedonskosonce.com/broevis/2003/sonce447/Tekst40.htm Јордан Николов - Орце, народен херој, 61 година од смртта - НА ПРАГОТ НА СВОЈАТА МАКЕДОНИЈА]</ref> Во [[1935]] година станува член на КПЈ. Го отслужува воениот рок во [[1937]] - [[1938]] година во [[Загреб]]. По враќањето од војска повторно се зафаќа за работа во УРС - синдикатот и заедно со [[Цветан Димов]] ја предводи подружницата на шивачките работници.
Го отслужува воениот рок во [[1937]] - [[1938]] година. По враќање од војска повторно се зафаќа за работа во УРС - синдикатот и заедно со [[Цветан Димов]] ја предводи подружницата на шивачките работници.
 
Во есента [[1938]] година, по иницијатива на Орце Николов бешее организирана акција за запишување доброволци за одбрана на [[Чехословачка]].
 
Во есента [[1939]] година, во согласност со решението на [[КПЈ]] за засилување на мобилизацијата во [[Македонија]], кога во Македонија доаѓа и [[Светозар Вукмановиќ - Темпо]], во [[Скопје]] го затечезатекнува Орце како секретар на Месниот комитет на КПЈ и член на Покраинското раководство на КПЈ за Македонија. Тој организирашеорганизира повеќе штрајкови на работниците во [[Скопје]], [[Тетово]], [[Гостивар]], [[Прилеп]], [[Куманово]] и други градови.
 
Најголемиот успех на Орце во Македонија во [[1940]] година претставуваат политичките демонстрации за [[Илинден]]. Орце учествуваше во Скопје во организирање на масовната екскурзија на работниците и други граѓани на Илинден.
 
Паднал во полициска заседа пред неговата куќа. Во септември Орце со уште тројца уапсени бешее доведен во [[Белград]], во истражниот затвор на Ада Циганлија, а оттаму во [[Велика Кикинда]]. Таму стапилстапува во штрајк со глад за подобрување на положбата на затворениците.
Паднал во полициска заседа пред неговата куќа.
 
Кон средината на ноември 1940 година Орце бешее изведен пред судот за заштита на државата во [[Белград]], каде што бешее осуден на две години строг затвор. Испратен е во затворот во [[Сремска Митровица]], од каде бега на [[22 август]] [[1941]] година, заедно со поголема група затворениците меѓу кои се и [[Бане Андреев]] и [[Богоја Фотев]].
Во септември Орце со уште тројца уапсени беше доведен во Белград, во истражниот затвор на Ада Циганлија, а оттаму во Велика Кикинда. Таму стапил во штрајк со глад за подобрување на положбата на затворениците.
 
По бегството, по одлука од Врховниот штаб, сите комунисти - бивши затвореници се јавуваат на Врховниот штаб во [[Ужице]]. Орце Николов тогаш во Ужице добил задача да се пробие во Македонија, каде што се вршеа подготовки за создавање на првите партизански одреди.
Кон средината на ноември 1940 година Орце беше изведен пред судот за заштита на државата во [[Белград]], каде што беше осуден на две години строг затвор.
 
Потоа со една група Македонци се упати кон Македонија и во околината на [[Лесковац]] чека да му бидат испратени фалсификувани документи, за да може полесно да ја помине демаркационата линија низ територијата окупирана од [[Бугарија]]. Во првиот обид да ја премине граница, не успеал, и се вратил назад. При вториот обид, ноќта меѓу 3 и [[4 јануари]] [[1942]] година, во пробивањето низ демаркационата линија Орце Николов загинува при заседа на бугарскиот окупатор на планината [[Кукавица]], кај селото [[Туба]], во близина на [[Владичин Хан]], [[Србија]].
Испратен во затворот во Сремска Митровица. Еден од организаторите на бегството на 22 август 1941 година на затворениците од Сремска Митровица.
 
По бегството, по одлука од Врховниот штаб, сите комунисти - бивши затвореници се јавуваат на Врховниот штаб во Ужице. Орце Николов тогаш во Ужице добил задача да се пробие во Македонија, каде што се вршеа подготовки за создавање на првите партизански одреди.
 
Потоа со една група Македонци се упати кон Македонија и во околината на Лесковац чекаше да му бидат испратени фалсификувани документи, за да може полесно да ја помине демаркационата линија низ територијата окупирана од Бугарите.
 
Загинал во ноќта меѓу 3 и [[4 јануари]] [[1942]] година на планината [[Кукавица]], кај селото [[Туба]], во близина на [[Владички Хан]], [[Србија]], во пробивањето низ демаркационата линија во заседа на бугарскиот фашистички окупатор.
 
== Литература ==
{{reflist}}
== Види уште ==
* [[Народно-ослободителната борба]]
* [[Кралство Југославија]]
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.cybermacedonia.com/borcenik.html Биографија на Орце Николов на англиски јазик]
 
[[Категорија:МакедонциМакедонски комунисти]]
[[Категорија:Македонски народни херои]]
[[Категорија:Дејци на КПЈ|Николов Орце]]
5.866

уредувања