Разлика помеѓу преработките на „Адолф Андерсен“

Додадени 4 бајти ,  пред 14 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
Тој неофицијално бил прогласен светски шампион по освојувањето на првиот интернационален шаховски турнамент одржан во [[Лондон]] во [[1851]]. Вечен љубител на шахот, за тоа време на неговото гостување во Лондон бил прашан зошто не ја посетил ‘Големата Егзибиција на Лондон’ на што одговорил: "Дојдов во Лондон да играм шах".
 
По овој турамент бил непобелив се` до [[1858]] кога изгубил (7.5 против 2.5) од младиот [[Америка]]нец [[Пол Морфи]] кој бргу се отстранел од играта поради ментално здравствени причини што повторно му дозволило на Андерсер да доминира на светската сцена.
 
Во [[1870]] во [[Баден-Баден]] уште еднаш се докажал како првак со освојувањето на тој турнамент во кој и учествувал јакиот [[Виљем Штајниц]].