Разлика помеѓу преработките на „Венети“

Додаден 461 бајт ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
с (Бот: Промена на шаблон: Ист-никулец)
 
Некои западни летописци сретнувајќи се со Венедите - кои биле населени најблиску до [[западна Европа]] - мислеле дека тоа е името на целиот народ, и затоа по грешка целиот словенски народ го нарекувале Венеди, наместо Словени.
 
Во Угрофинските јазици името за Русија е Венаја,според мислењето на многумина научници дека Венетите и Словените биле еден ист народ.
Постори и град во Латвија кој е наречен Винтшпилс,кој според некои етимологии било името дадено од Словените Венети.
 
{{Никулец од областа на историјата}}
Анонимен корисник