Разлика помеѓу преработките на „Александар Василевич Александров“

с
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: мини|десно|220п|Александров во воена униформа [[Податотека:Loktionov ...)
 
с
 
Починал на 8 јули 1946 на турнеја во [[Берлин]], или (според други извори) на враќање кон Русија.<ref>Точното место кадешто починал Александров до денес е спорно и контроверзно.</ref>
 
== Награди ==
* [[Орден на Ленин]]
* [[Сталинова награда]], I степен (1942), за „Химна на болшевичката партија“ и црвеноармиската песна
* [[Сталинова награда]], I степен (1946), за концертна и изведувачка дејност
* [[Народен уметник на СССР]] (1937)<ref>Театральная энциклопедия. Гл. ред. С. С. Мокульский Том 1. М.: Советская энциклопедия, 1961 год</ref><ref>Музыкальная энциклопедия. Гл. ред. Ю. В. Келдыш. Том 1. М.: Советская энциклопедия, 1973 год</ref><ref>[http://www.hrono.ru/biograf/aleks_av.html Александар Василевич Александров] на hrono.ru {{ru}}</ref>
 
==Видете исто така==