Разлика помеѓу преработките на „Шангај“

Додадени 182 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
|parts = <br />[[Листа на административни единици на Шангај|18 окрузи, 1 околија]]<br />220 гратчиња и села
|government_type = [[Директно-управувана општина|Општина]]
|leader_title = Општински секретар наСекретар ([[Комунистичка партија на Кина|КПК]])
|leader_name = [[Ји Џенгшенг]]
|leader_title1 = [[Градоначалник]]
|area_water_km2 = 679
|area_urban_km2 = 5299
|area_footnotes = <ref name="landarea">{{cite web|url=http://www.shanghai.gov.cn/shanghai/node8059/BasicFacts/glnc/userobject22ai9.html|archiveurl=http://web.archive.org/web/20071113101234/http://www.shanghai.gov.cn/shanghai/node8059/BasicFacts/glnc/userobject22ai9.html|archivedate=2007-11-13 ноември 2007|title=ПовршинаЗемјишна површина|work=Основни податоци|publisher=Општинска управа на Шангај|accessdate=12 септември 2007}} {{en}}</ref><ref name="waterresources">{{cite web|url=http://www.shanghai.gov.cn/shanghai/node8059/BasicFacts/glnc/userobject22ai10.html|title=Водни ресурси|work=Основни податоци|publisher=Општинска управа на Шангај|accessdate=12 септември 2007}} {{en}}</ref>
|elevation_m = 4
|elevation_footnotes = <ref name="topo">{{cite web|url=http://www.shanghai.gov.cn/shanghai/node8059/BasicFacts/glnc/userobject22ai11.html|title=TopographicТопографски Featuresкарактеристики|work=BasicОсновни Factsподатоци|publisher=ShanghaiОпштинска Municipalуправа Governmentна Шангај|accessdate=2007-09-12 септември 2007}} {{en}}</ref>
|population_total = 19210000
|population_as_of = 2009
|population_footnotes = <ref name="population">{{cite web|url=http://english.peopledaily.com.cn/90001/90782/90872/6897139.html|title=Shanghai'sПостојаното permanentнаселение populationна approachesШангај достигна 20 mlnмилиони|publisher=[[People'sНароден Dailyдневник]]“}} {{en}}</ref>
|population_density_km2 = auto
|population_urban =
|p=Shànghǎi
|mk=Шангхај
|l=на вода
|l=above sea or on sea
|wuu=Zaonhe
|lmz=Zånhae {{IPA-all|z̥ɑ̃̀hé|}}