Разлика помеѓу преработките на „Нова Демократија (2008)“

с
Бот: козметички промени
с (Бот: козметички промени)
'''Нова Демократија''' ([[албански]]: ''Demokracia e Re'') е [[политичка партија]] во [[Македонија]].
 
== Историја ==
Партијата е формирана во 2008 од страна на неколку поранешни членови на [[Демократската партија на албанците]]. Претседател на партијата е [[Имер Селмани]], кој беше еден од седумте кандидати на [[Македонски претседателски избори, 2009|македонските претседателски избори во 2009 година]] каде освои 146,795 гласови (14,99%) и заврши како трет.<ref>[http://www.mia.com.mk/default.aspx?vId=63175765&lId=2 Macedonian Information Agency] {{en icon}} </ref><ref>[http://www.vecer.com.mk/WBStorage/Articles/383E53025ED8794583A3EB88F5A85575.jpg Večer Online - Election results] {{mk icon}}</ref>
 
== Наводи ==
<references />
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.demokraciaere.org/ Официјално мрежно место] {{sq icon}} {{mk icon}} {{en icon}}
 
[[CategoryКатегорија:Македонски политички партии]]
 
[[en:New Democracy (Macedonia)]]
[[Category:Македонски политички партии]]
 
[[fr:Nouvelle Démocratie (Macédoine)]]
[[en:New Democracy (Macedonia)]]
941.847

уредувања