Разлика помеѓу преработките на „Фламански јазик“

Додадени 4 бајти ,  пред 10 години
с
Бот: Промена на шаблон: Инфокутија Јазик; козметички промени
с (Бот: Промена на шаблон: Инфокутија Јазик; козметички промени)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Инфокутија Јазикза јазик
|име=Фламански јазик
|изворноиме=Vlaams
}}
'''Фламанскиот јазик''' е [[јазик]] кој спаѓа во групата на [[Западни германски јазици|западногерманските јазици]]. Овој [[јазик]] се зборува во [[Холандија]] и [[Белгија]]. Самата [[Белгија]] е разделена на два дела, од кој во едниот- [[Фландрија]], се зборува фламански, а во другиот дел-[[Валонија]] се зборува на [[француски јазик]]. Иако во [[Белгија]] официјален јазик е [[француски јазик|францускиот]], сепак поголем број од населението зборуваат на фламански јазик. Оваа меѓусебна етничка омраза од страна на двете групи кои зборуваат два различни јазици продолжува до ден денес.
 
[[Категорија:Германски јазици]]
 
{{ИЕ-јазик-никулец}}
 
{{Германски јазици}}
 
[[Категорија:Германски јазици]]
 
[[af:Vlaams (taalkunde)]]
941.847

уредувања