Софи Толстој

Софи Толстој Реган (р. 25 март 1967 во Лидинго) — шведска актерка. Таа е постарата сестра на актерот Александар Толстој. Толстој е најпозната по улогата на Сара Бејер во Beck – Hämndens pris.

Софи Толстој
Роден(а)Софи Александра Толстој
25 март 1967 (1967-03-25) (55 г.)
Лидинго, Шведска

ФилмографијаУреди

  • Beck – Hämndens pris (2001)
  • 2001 – Nya tider
  • 1999 – Jakten på en mördare
  • 1999 – Ett litet rött paket
  • 1997 – Snoken
  • 1996 – Anna Holt
  • Nöd ut (1996)
  • Bara du & jag (1994)
  • Werther (1990)

НаводиУреди

  • „Sophie Tolstoy“ (Swedish). Swedish Film Institute. Посетено на 2010-02-04.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)

Надворешни врскиУреди