Солунско пристаниште

Солунското пристаниште (грчки: Λιμάνι της Θεσσαλονίκης) е едно од најголемите грчки пристаништа и едно од најголемите пристаништа на Егејско Море, со вкупен годишен капацитет од 16 милиони тони (7 милиони тони цврст товар и 9 милиони тони течен товар). Како слободно пристаниште, исто така функционира како главна порта за Балканот и југоисточна Европа.

Солунско пристаниште
07Thessaloniki Hafen.jpg
Поглед на пристаништето
Местоположба
ЗемјаFlag of Greece.svg Грција
МестоFlag of Thessaloniki.svg Солун
Податоци
СтопанисувачThessaloniki Port Authority (Предлошка:Athex)
СопсвеникSouth Europe Gateway Thessaloniki Ltd (67%)[1]
Deutsche Invest Equity Partners GmbH – 47%
Terminal Link SAS – 33%
Belterra Investments Ltd – 20%

HRADF (7.27%)[2]
Other Shareholders (25.73%)[3]
ВидNatural/Artificial
Големина155 ha (1.55 sq km)
Вработени2,200[4] (2014)
Генерален менаџерСотириос Теофанис
Статистики
Дојдовни пловила 3,064 пловила (2014)[5]
Годишна товарна тонажа 18,127,224 тони (2010)[5]
Годишен контејнерски обем 293,282 TEU's (2014)[5]
Патнички сообраќај 180,755 people (2010)[5]
Годишен приход€54.23 милиони (2017)
Заработка€7.335 милиони (2017)
Портал
www.thpa.gr
Царината, денес патнички терминал, во раните 1900-ти.
Пристаништето денес.

Пристаништето во Солун исто така е второ најголемо контејнерно пристаниште во Грција, после пристаништето во Пиреја.

НаводиУреди