Соборна џамија (Исфахан)

џамија во Исфахан, Иран

Соборна џамија или „Џаме“ — џамија која се наоѓа во Исфахан, Иран. Била изградена во 771 година, и низ времето била на неколкупати рушена и оштетувана и повторно реконструирана. Ова е една од најстарите џамии во иран којшто сѐ уште опстојува.

Соборна џамија
Jamé Mosque Esfahan courtyard.jpg
Основни податоци
МестоИсфахан, Иран.
Координати32°40′10″N 51°41′6″E / 32.66944° N; 51.68500° E / 32.66944; 51.68500Координати: 32°40′10″N 51°41′6″E / 32.66944° N; 51.68500° E / 32.66944; 51.68500
ПрипадностИслам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија