Смртта на Иван Илич

Смртта на Иван Илич“ (руски: Смерть Ивана Ильича) е повест од рускиот писател Лав Толстој, првпат објавена во 1886 година. Книжевната критика ја смета оваа повест за едно од ремек-делата на Толстоевата проза.[1]

Смртта на Иван Илич
Иван Илич.jpeg
Корица на македонското издание
АвторЛав Толстој
Наслов на
оригиналот
Смерть Ивана Ильича, (Smert' Ivana Ilyicha)
ЗемјаРусија
ЈазикРуски
Жанрповест, филозофски роман
ИздавачДетска радост
Издадена
1886
Медиуммеки корици
Страници104 страници
ISBN978-0-307-26881-5
ПретходнаАна Каренина (1877) 
СледнаКројцерова соната (1889) 

Дејството во новелата се одвива ретроспективно, започнувајќи со погребната церемонија на 45-годишниот судски советник од царска Русија. Потоа следи приказ на животот на Иван Илич, кој навидум имал успешен живот, но по повредата на колкот самиот почнал да ја преиспитува својата навидум „супериорна положба“ во општеството.

НаводиУреди

  1. Jahn 1999, p. 3.

Надворешни врскиУреди