Смилтене (општина)

Смилтене (латвиски: Smiltenes novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Општина Смилтене
Smiltenes novads
Општина
Smiltenes novada karte.png
Земја Латвија
Создадена2009
СедиштеСмилтене
Управа
 • ГрадоначалникАирнас Межулис
Површина
 • Вкупна949,0[1] км2 (Formatting error: invalid input when rounding ми2)
Население (2009)
 • Вкупно14,376[2]
Мреж. местоwww.smiltene.lv

ПоврзаноУреди

НаводиУреди