Скорписки Гребен

Шкорписки гребен (шпански: Arrecife Alacranes) — гребен кој опкружува мала група острови во Мексиканскиот Залив крај северниот брег на државата Јукатан, Мексико.[2] Назначен за национален парк, гребенот е дел од архипелагот Кампече и е најголемиот гребен на јужниот дел на Мексиканскиот Залив.[3][4] Содржи пет главни вегетирани острови: Исла Перез, Исла Десертора, Исла Пајарос, Исла Чика и Исла Дестерада. Исла Перез е единствениот населен остров и има светилник. Гребенот, вклучувајќи ги и островчињата и околните води, е признат како Важна област за птици (ИБА) од страна на BirdLife International затоа што поддржува население од прекрасни фрегата-птици.[5]

Шкорписки гребен
Arrecife Alacranes
Alacran ESC large ISS006 ISS006-E-52094.jpg
Слика на МВС од Шкорпискиот гребен
Географија
МестоМексикански Залив
Мексико
Координати22°22′58″N 89°40′57.8″W / 22.38278° N; 89.682722° W / 22.38278; -89.682722Координати: 22°22′58″N 89°40′57.8″W / 22.38278° N; 89.682722° W / 22.38278; -89.682722
Вкупно острови5
Поголеми островиИсла Перез
Управување
Службен назив: Parque Nacional Arrecife Alacranes
Прогласено:2 февруари 2008
Број1820[1]

ИсторијаУреди

Британскиот поштенски пароброд Твед се заринкал во Арекифе Алакренес во 1847 година, со загуба на 72 животи и товар на жива за време на патувањето од Хавана до Веракруз.[6]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Parque Nacional Arrecife Alacranes“. Ramsar Sites Information Service. Посетено на 25 април 2018.
  2. „Alacranes Reef“. Yucatan Today. 2008. Посетено на 13 April 2010.
  3. „Arrecife Alacrán“. GulfBase. Посетено на 13 April 2010.
  4. „Instituto Nacional de Ecología“ (Spanish). Parque Marino Nacional Arrecife Alacranes. Посетено на 13 April 2010.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  5. „Arrecife Alacranes“. BirdLife Data Zone. BirdLife International. 2021. Посетено на 24 January 2021.
  6. Alone in Mexico: The astonishing travels of Karl Heller, 1845-1848. University of Alabama Press. 2007. ISBN 978-0-8173-1588-7.

Надворешни врскиУреди