Скијање на даска на Зимските олимписки игри 2010 - полуцевка за мажи

Скијање на даска на
Зимските олимписки игри 2010
Snowboarding pictogram.svg
Полуцевка   мажи   жени
Бордеркрос   мажи   жени
Напореден велеслалом   мажи   жени
Квалификации


Натпреварите во дисциплината полуцевка во скијање на даска во машка конкуренција на Зимските олимписки игри 2010 се одржаа на 17 февруари. Со почеток во 13:05 и 17:15 по локално време (UTC-8) се одржаа квалификациите, а со почеток во 19:15 се одржа финалето.

Златниот медал го освои Шон Вајт од САД, со што го повтори успехот од игрите во Торино во 2006 година.

Освојувачи ан медлаиУреди

Злато Сребро Бронза
  Шон Вајт   Пету Пироинен   Скоти Лаго

Надворешни врскиУреди