Скијање на даска на Зимските олимписки игри 2010 - бордеркрос за мажи

Скијање на даска на
Зимските олимписки игри 2010
Snowboarding pictogram.svg
Полуцевка   мажи   жени
Бордеркрос   мажи   жени
Напореден велеслалом   мажи   жени
Квалификации


Натпреварите во дисциплината бордеркрос во скијање на даска во машка конкуренција на Зимските олимписки игри 2010 се одржаа на 15 февруари. Со почеток во 10:30 по локално време (UTC-8) се одржаа квалификациите, а елиминациските трки се одржаа со почеток во 14:00.

Златниот медал го освои Сет Вескот од САД, со што успеа да го повтори успехот од игрите во Торино во 2006 година.

Освојувачи на медалиУреди

Злато Сребро Бронза
  Сет Вескот   Мајк Робертсон   Тери Рамоан

Надворешни врскиУреди