Скијање на даска на Зимските олимписки игри 2010 - бордеркрос за жени

Скијање на даска на
Зимските олимписки игри 2010
Snowboarding pictogram.svg
Полуцевка   мажи   жени
Бордеркрос   мажи   жени
Напореден велеслалом   мажи   жени
Квалификации


Натпреварите во дисциплината бордеркрос во скијање на даска во женска конкуренција на Зимските олимписки игри 2010 се одржаа на 16 февруари. Со почеток во 10:00 по локално време (UTC-8) се одржаа квалификациите, а елиминациските трки се одржаа со почеток во 12:15.

Освојувачи на медлаиУреди

Злато Сребро Бронза
  Мајл Рикер   Дебора Антонио   Оливија Нобс

Надворешни врскиУреди