Скијачки скокови на Зимските олимписки игри 2010 - поединечно на голема скокалница

Скијачки скокови на
Зимските олимписки игри 2010
Ski jumping pictogram.svg
Мала скокалница
Голема скокалница
Голема скокалница (тимски)
Квалификации


Натпрeварите во скијачки скокови на големата скокалница на Зимските олимписки игри 2010 се одржала на 19 и 20 февруари.

Натпреварите во двата дена се одржале во Вислер. На 19 февруари, со почеток во 10:00 по локално време (UTC-8) се одржале квалификациите, а на 12 февруари, со почеток во 9:45 се одржале финалните натпревари.

Златниот медал го освоил Швајцарецот Симон Аман, кој со овој успех и својот четврти златен медал на Олимписките игри се изедначил со Финецот Мати Никенен, кој исто така имал 4 златни медали од Зимските олимписки игри во овој спорт.

Освојувачи на медалиУреди

Злато Сребро Бронза
  Симон Аман   Адам Малиш   Грегор Шлиренцауер

Надворешни врскиУреди