Сержињо Дест (роден на 3 ноември 2000 во Алмере, Холандија) — американски професионален фудбалер кој настапува за Барселона, на позиција лев бек и за Фудбалската репрезентација на САД.

Sergiño Dest
Лични податоци
Полно име Сержињо Дест[1]
Роден на 3 ноември 2000(2000-11-03)(23 г.)[2]
Роден во Алмере, Холандија[2]
Висина 5 стапки 9 инчи (1.75 м)[3]
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб Барселона Барселона
Младинска кариера
2009–2012 ФК Алмере
2012–2018 Ајакс Ајакс
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2018–2020 Ајакс 2 18 (1)
2019–2020 Ајакс Ајакс 23 (0)
2020– Барселона Барселона 51 (2)
2022–2023Милан Милан (п) 8 (0)
Репрезентација
2016–2017 САД 17 5 (0)
2018–2019 САД 20 12 (1)
2019– САД 17 (2)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 24 април 2022
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 30 август 2022

Наводи

уреди
  1. „Acta del Partido celebrado el 21 de noviembre de 2020, en Madrid“ [Minutes of the Match held on 21 November 2020, in Madrid] (шпански). Royal Spanish Football Federation. Архивирано од изворникот на 2020-11-11. Посетено на November 23, 2020.
  2. 2,0 2,1 „Sergiño Dest“. US Soccer. Посетено на 3 August 2019.
  3. „Sergiño Dest“. FC Barcelona. Архивирано од изворникот на 7 October 2020. Посетено на 3 March 2021.