Сенида Хајдарпашиќ, позната е по нејзиното сценско име Сенида. Сенида (Љубљана, 9 април 1985) — словенечка пејачка, раперка и текстописец. Таа првично станала славна како членка на Muff. Во март 2018 година, таа го издала нејзиниот хит соло сингл Слаѓана, добивајќи популарност и признание во Србија.[1][2] Истата година таа била потпишана во хип-хоп етикетата Bassivity Digital од Белград, а исто така беше прикажана и на 4 страни на светот од страна на Коби, саундтракот на популарниот филм " Јужен ветар" .[3] Сенида е позната по нејзиниот длабок глас и уникатен изглед.

Сенида
Основни податоци
Родено имеСенида Хајдарпашиќ
ПотеклоЦрна Гора
Жанр(ови)
Занимање/ња
  • пејачка
Инструмент(и)Вокал
Години активност2010–present
Прод. куќа/ќи
Сенида во 2019 година

СпотовиУреди

Спот Година Режисер
Пустињом 2011 Blaže Banjac
Веч од лајфа 2013 Close2Art
Слађана 2018 Žiga Radulj
Бело 2018 Žiga Radulj
4 стране света 2018 Reksona
Ride 2019 Moonbase
Црно срце 2019 Лазар Богдановиќ
Мишићи 2019 Kukla
Све бих 2019 CazzaNostra
Камиказа 2019 Ljubba
100% 2019 Shaho Casado
Само уживај 2020 Немања Новаковиќ
Ко је 2020 Senidah,Sašo Štih
Пијеш 2020 Kukla
Viva Mahalla 2020 Kukla
Дођи 2020 Kukla
Replay 2021 Немања Новаковиќ
Балканка 2021 Dylan Bénet, Žiga Radulj

НаводиУреди

  1. [https:/ /www.vice.com/rs/article/8xk8kk/senidah-za-vice-otkriva-ko-je-sladana-i-da-li-planira-selidbu-u-srbiju „Senidah za Vice otkriva ko je Slađana i da li planira da se preseli u Srbiju“] Проверете ја вредноста |url= (help) (српски). Vice.com. March 2018. line feed character во |url= во положба 8 (help)
  2. „Senidah - naša nova opsesija“ (српски). Noizz.rs. August 2018.
  3. „Senidah i Coby za Noizz o odrastanju devedesetih i Južnom Vetru“ (српски). Noizz.rs. August 2018.