Црква „Св. Преображение“ - Гостивар

Во 2014 година, во месноста Црн Врв бил поставен камен-темелникот на манастирот Св. Преображение по иницијатива на родољубивите граѓани од гостиварската населба Циглана, благослов на тетовско-гостиварскиот митрополит г. Јосиф и одобрение за градење од Општина Гостивар.

Свето Преображение

Поглед кон црквата

македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Гостиварско
Парохија Гостиварска
Местоположба
Место Гостивар
Општина Гостивар
Држава Македонија
Општи податоци
Изградба 2014
Архитектонски опис
Панорама на Гостивар сликана од црквата „Св.Преображение Христово“

Поврзано уреди

Наводи уреди


  1. Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф ја благослови иницијативата за изградба на нов Манастирски комплекс посветен на „Преображение Христово“ во месноста Циглана – Гостивар
  2. Манастир Св.Преображение Христово-Гостивар
  3. ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ИВАНОВ ЗА ПРЕОБРАЖЕНИЕ ХРИСТОВО ВО ГОСТИВАР: Граѓаните срдечно го пречекаа. Инфомакс. 19 август 2018.